Targi branżowe to doskonała okazja do promocji firmy oraz pozyskania klientów lub partnerów biznesowych. Dobre stoisko targowe to połowa sukcesu, ale zadbać trzeba też o inne kwestie. Podpowiemy więc, jak przygotować się na targi, żeby rzeczywiście zabłysnąć, wyróżnić się na tle konkurencji i przedstawić firmę od najlepszej strony. Dowiesz się, co trzeba wiedzieć, by optymalnie wykorzystać możliwości, jakie daje tego typu impreza oraz jak przygotować stoisko targowe, które wzbudzi zachwyt i przyćmi pawilony rywali z branży.
Podstawą przygotowań do targów powinno być dokładne określenie, po co w ogóle chcemy brać udział w takim wydarzeniu. Ustalenie konkretnych celów pozwoli lepiej zaprojektować stoisko targowe i materiały reklamowe.
Przede wszystkim jednak jasne cele będą wytycznymi dla zespołu wysłanego na targi. Dzięki nim załoga stoiska będzie wiedziała, co ma robić i do czego dążyć. Działania będą miały określony kierunek i będzie można śledzić postępy, a na koniec określić, co udało się zrealizować, a nad czym trzeba jeszcze popracować.
Cele mogą być rozmaite w zależności od firmy i specyfiki samych targów. Na ogół dotyczą jednak budowania świadomości istnienia marki wśród klientów, pozyskania kontaktów biznesowych, wzmocnienia wizerunku oraz wprowadzenia i promocji nowych produktów i usług.
Strategia działania firmy na targach powinna więc dotyczyć przede wszystkim celów długofalowych. Bezpośrednia sprzedaż produktów i usług uczestnikom targów jest więc tylko narzędziem służącym np. trwałemu zwiększeniu sprzedaży. Nie musi ona nawet być opłacalna finansowo, bo targi to inwestycja długoterminowa.
Przygotowania do targów powinny być podejmowane również z uwzględnieniem specyfiki samej imprezy. Inne cele ustala się zatem dla targów B2B (business-to-business), a inne dla B2C (business-to-customer). Inny jest bowiem profil uczestników w takich wydarzeniach. W pierwszym przypadku są to firmy i ich reprezentanci, co pozwala łatwiej nawiązywać kontakty z partnerami, dostawcami czy pośrednikami. Na targach B2C mamy z kolei okazję prezentacji firmy klientom końcowym, detalicznym.
Cele udziału wyznaczają to, co i jak należy przygotować na targi. Budowa stoiska targowego musi być dostosowana do zadań stawianych przed zespołem. Jeśli jest to nawiązywanie kontaktów, powinna się pojawić strefa do prowadzenia rozmów. Jeśli chcemy położyć nacisk na promocję produktów, zadbać należy o ich odpowiednią ekspozycję itd.
Stoisko targowe pełni też rolę reprezentacyjną. Jego wygląd i forma świadczą o firmie. Jest to narzędzie budowania wizerunku i świadomości marki, dlatego powinno być przygotowane w najdrobniejszych szczegółach. Najlepiej, jeśli będzie zindywidualizowane, dopasowane do konkretnej firmy, celów i produktów.
Stoisko targowe musi się też wyróżniać. Targi branżowe to przecież okazja do pokazania się, ale też miejsce, w którym zgromadzona jest spora konkurencja. Każda firma walczy tu o uwagę tych samych klientów, prezentując zazwyczaj asortyment z tej samej kategorii.
Przygotowanie do targów obejmuje więc projekt, wykonanie i montaż stoiska. Każdy z tych etapów ma znaczenie dla ostatecznego wyglądu stoiska, a w konsekwencji dla tego, jak firma będzie postrzegana (i czy w ogóle zostanie dostrzeżona) przez uczestników wydarzenia.
Organizatorzy targów często dają możliwość skorzystania z przygotowanej przez nich zabudowy. Nie jest to jednak najlepszy pomysł. Takie stoiska targowe tworzone są z szablonu — wszystkie mają podobne gabaryty, układ i wygląd. Niczym się więc nie wyróżniają. Warto jednak wiedzieć, jakie parametry mają te standardowe stoiska, ponieważ wiele firm z nich korzysta.
Znajomość budowy stoisk standardowych pozwoli nam lepiej przygotować do targów własne stanowisko. Możemy wtedy np. zaprojektować stoisko wyższe, wyrastające ponad inne i widoczne już z daleka. To prosty, ale skuteczny sposób na zwrócenie uwagi klientów i potencjalnych partnerów biznesowych.
Wyróżnimy się też, projektując niebanalne oświetlenie. Skorzystać można z podświetlanych kasetonów, liter, a nawet całych ścianek i sufitów. Światło i ruch to dwa elementy najskuteczniej przyciągające wzrok. Poza dobrym i niebanalnym oświetleniem warto więc zadbać także o elementy ruchome. Mogą to być flagi reklamowe (choć te sprawdzą się głównie na zewnątrz), ale także ekrany, na których wyświetlane będą filmy promocyjne.
Dodatkowo warto pamiętać o personalizacji przestrzeni stoiska na targach. Wykorzystanie elementów marki, oryginalnych wzorów czy też nietypowych kształtów może jeszcze bardziej wzmocnić efekt wyróżnienia się na tle konkurencji. Wzbogacenie dekoracji nietypowymi materiałami, jak drewno, metal czy tkaniny, a także kreatywne rozwiązania w aranżacji przestrzeni, choćby wykorzystanie roślinności czy nietypowych kształtów mebli - doda wystawie unikatowości i niepowtarzalnego charakteru.
Jednym z najważniejszych elementów przygotowania na targi jest projekt układu stoiska. Dobre stoisko targowe powinno być efektowne. Ma przyciągać uwagę, zachęcać do podejścia i zapoznania się z firmą. Musi też być efektywne, czyli ma służyć osiągnięciu postawionych celów.
Przygotowanie do targów powinno więc obejmować przejrzysty projekt stoiska. Poszczególne strefy (np. sprzedażowa, ekspozycyjna, informacyjna czy przeznaczona do rozmów) powinny być jasno zdefiniowane i funkcjonalne. Oddzielone mogą być formalnie — ściankami, parawanami i przepierzeniami — lub nieformalnie — np. inną kolorystyką ścian czy wzorem wykładziny.
Ważne jest też wyposażenie. W strefie sprzedażowej nie może zabraknąć lady, w ekspozycyjnej powinny być estetyczne półki, standy czy regały na produkty, a w strefie rozmów muszą pojawić się wygodne siedziska.
Przygotowując się do targów, powinniśmy poznać miejsce, w którym stoisko się znajdzie i jego wymiary. Będą one inne na różnych wydarzeniach, dlatego stoisko na kolejne targi najprawdopodobniej będzie wymagało modyfikacji. Właśnie dlatego tak dobrym, rozwiązaniem są stoiska modułowe.Jeśli zastanawiasz się, jak zaprojektować stoisko targowe, które optymalnie odpowie na potrzeby użytkowników, a jednocześnie nie okaże się jednorazową inwestycją – postaw na Modularico.
System Modularico pozwala na dopasowanie układu i wyglądu stoiska do konkretnego miejsca. Jeden zestaw można więc wykorzystać na różnych targach.
Modułowe rozwiązania to także możliwość montażu bez pomocy wyspecjalizowanej ekipy. System tkanin napinanych na aluminiowe ramy jest bardzo prosty w obsłudze. Jego składanie nie wymaga stosowania skomplikowanych narzędzi i montaż mogą przeprowadzić nawet zupełni amatorzy.
Zaletą systemu Modularico jest też lekkość elementów konstrukcyjnych. Transport stoiska (i jego magazynowanie) nie sprawia więc żadnych problemów. Dzięki temu przygotowanie do targów jest znacznie prostsze. Nie trzeba bowiem zajmować się logistyką związaną z przewożeniem i montażem stoiska. Możliwość zrobienia tego samodzielnie, niskim nakładem kosztów to także oczywista oszczędność pieniędzy.
Stoiska targowe Modularico pozwalają więc na swobodną, indywidualną organizację przestrzeni wystawienniczej. To nie tylko estetyczne, lekkie i proste w montażu ścianki, sufity czy lady (dostępne też w opcji z podświetleniem), ale również liczne akcesoria i elementy dodatkowe.
Stoisko wyposażyć można więc w regały, półki, dekoracje, oświetlenie, a nawet meble. Wszystkie elementy są do siebie dopasowane i spójne estetycznie, a to gwarantuje doskonały wygląd całej przestrzeni wystawienniczej.
Warto też wiedzieć, jak przygotować stoisko na targi od strony estetycznej. Przede wszystkim powinniśmy traktować przestrzeń ekspozycyjną jak wizytówkę firmy. Wykorzystanie firmowych kolorów, ekspozycja logo, nazwy firmy, sloganu czy haseł reklamowych to sposoby budowania świadomości marki. Ważna jest przy tym zarówno strona funkcjonalna, jak i czysto estetyczna. Stoisko ma być wygodne i praktyczne oraz ładne, eleganckie i miłe dla oka.
Estetyka stoiska zależy oczywiście od projektu. Wygląd przestrzeni wystawienniczej powinien nawiązywać do zasad identyfikacji wizualnej firmy. Dobry projekt to podstawa sukcesu, dlatego warto zlecić jego wykonanie profesjonalistom. Nasi doradcy pomogą nie tylko od strony graficznej, ale również technicznej, dobierając materiały i technologie, które sprawdzą się najlepiej w danym kontekście.
Poza projektem istotne jest jednak również wykonanie. Ważne jest stosowanie profesjonalnych materiałów i technik ich obróbki, aby ostateczny produkt był idealny. Tekstylne stoiska targowe Modularico to nie tylko elastyczne projekty, które można dowolnie zmieniać i przerabiać. To także najwyższa jakość wykonania, gwarantująca spektakularne efekty wizualne.
Nowoczesne, bardzo dokładne technologie druku na tkaninach zapewniają idealną, fotograficzną jakość grafik. Dodatkowo można je podświetlać od tyłu, co gwarantuje przykucie uwagi klientów.
Zaletą systemu Modularico jest też to, że grafiki można dowolnie zmieniać. Oznacza to, że przygotowanie do targów można ograniczyć do zamówienia tkanin z aktualnymi grafikami, bez konieczności wymiany całego stoiska.
Stoiska targowe Modulario to zatem skuteczny sposób na uproszczenie przygotowań do targów. Rozwiązują wiele problemów związanych z projektem, wykonaniem i montażem stoiska.
Dobre stoisko targowe jest niezwykle ważne, jednak myśląc o tym, jak przygotować się do targów, nie należy zapominać o innych kwestiach. Istotne będzie m.in. przygotowanie materiałów reklamowych i gadżetów dla uczestników targów.
Ulotki, katalogi i broszury to podstawa. Takie materiały klienci lub potencjalni partnerzy mogą zabrać ze sobą, by dokładniej zapoznać się z firmą i jej ofertą. To materiały reprezentacyjne, powinny więc być estetyczne, ale też ciekawe i praktyczne. Warto w nich umieścić wiarygodne liczby, zrozumiałe opisy produktów i ich funkcjonalności oraz intrygujące ciekawostki, a przede wszystkim dane kontaktowe. Wszystko to powinno być okraszone dobrą szatą graficzną zgodną z zasadami identyfikacji wizualnej firmy.
Podobne zasady dotyczą wszystkich produktów reklamowych — plakatów, roll-upów, banerów itp. Zawarte na nich informacje powinny być jasne i użyteczne, a przede wszystkim interesujące dla grupy docelowej (potencjalnego klienta, dostawcy, dystrybutora czy innych osób, które chcemy zachęcić do kontaktu).
Warto pamiętać, że treść materiałów reklamowych powinna być dopasowana do grupy docelowej. Inne aspekty oferty będą przecież ważne dla dystrybutorów, inne dla dostawców materiałów, a jeszcze inne dla klientów końcowych. To, jak zaprojektujemy katalogi czy ulotki, zależy więc od postawionych celów.
Stoisko i materiały promocyjne są bardzo ważne, nie ma jednak targów bez ludzi. Przygotowanie do targów to zatem również przygotowanie zespołu. Trzeba pamiętać, że to właśnie osoby wysłane na targi będą ambasadorami firmy. Podobnie jak stoisko i materiały reklamowe również ludzie muszą być estetyczni, ciekawi i przydatni.
Podstawą jest oczywiście przygotowanie merytoryczne — reprezentanci muszą znać firmę i jej produkty. Niedopuszczalne jest, aby nie potrafili odpowiedzieć na pytania dotyczące oferty. Dlatego zatrudniając np. hostessy spoza firmy, trzeba je dokładnie przygotować na targi i sprawdzić to przygotowanie przed rozpoczęciem wydarzenia. Nawet najciekawsze stoiska targowe nie będą skuteczne, jeśli osoby wypowiadające się w imieniu firmy, nie będą wiedziały ani jak, ani o czym rozmawiać z klientami. Warto zadbać nie tylko o fachową wiedzę, ale także o umiejętności komunikacyjne i prezentacyjne, umiejętność aktywnego zaangażowania w rozmowy i efektywnego przekazywania informacji o produktach i wartościach firmy.
Oczywiście dokładny skład zespołu zależy od celów, jakie sobie stawiamy. Najlepiej, gdy na froncie pracują 1-2 osoby, które nawiązują pierwszy kontakt i przynajmniej jeden handlowiec, który dobrze przedstawi ofertę i porozmawia o konkretach biznesowych. Do tego przyda się osoba dopinająca większe kontrakty i podejmująca decyzje finansowe. Taki zespół na stoisku uzupełnić warto jeszcze o osoby poruszające się po całych targach, które będą rozdawały ulotki lub wizytówki i zapraszały do stoiska.
Od strony wizualnej warto zadbać o dobrą prezencję całego zespołu. Świetnie sprawdzą się np. stroje firmowe z logo, nazwą i w odpowiednich kolorach kojarzących się z marką. Dobrze zaprojektowane, pozwolą też na łatwiejsze namierzenie reprezentantów firmy w tłumie i będą dodatkowym elementem wspierającym budowanie świadomości marki.