Litery Przestrzenne — co to jest i jak można je wykorzystać?

12/07/2021
Litery Przestrzenne — co to jest i jak można je wykorzystać?

Litery Przestrzenne — co to jest i jak można je wykorzystać?

Litery przestrzenne (trójwymiarowe) to nowoczesna, estetyczna i funkcjonalna forma reklamy i dekoracji. Doskonale sprawdzają się do promowania marki, budowania wizerunku czy tworzenia elementów oznakowania informacyjnego. Pełnią też funkcję dekoracyjną i to nie tylko w firmach, ale także domach prywatnych. Sprawdźmy dokładniej, czym są litery przestrzenne i jak można je wykorzystać.

Czym są litery przestrzenne

Litery przestrzenne to trójwymiarowe znaki alfabetu (i nie tylko). Wykonywane są z różnych materiałów, w tym styroduru, plexi, dibondu, drewna czy PVC. Surowiec decyduje o ich wyglądzie, jak również o właściwościach. Poszczególne materiały cechują się bowiem odmienną sztywnością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne i czynniki środowiskowe. Właściwe dobranie materiału i modelu liter przestrzennych ma więc kluczowe znaczenie dla ich funkcjonalności i trwałości.

 
Warto wiedzieć, że litery przestrzenne mogą być monolitami wykonanymi z pojedynczego kawałka materiału. Taką formę mają przede wszystkim litery ze styroduru czy cienkie litery z PVC, ale także nasz model Acrylic wykonany z pojedynczego bloku plexi. Cechuje je ciekawa, minimalistyczna estetyka — pozbawione są łączeń, różnic materiałowych itp. 
 
Wiele osób obawia się jednak, że liter przestrzennych w formie monolitu nie da się podświetlać. To częściowo prawda w przypadku wersji z PVC, Dibondu, drewna czy styroduru, a więc z materiałów nieprzeziernych. Ponieważ nie przepuszczają światła, nie można ich podświetlać od środka. Można jednak wykorzystać je do produkcji liter z efektem halo. Światło rzucane jest w tym przypadku do tyłu — na ścianę, na której litery zamontowano, co tworzy wokół nich świetlną aureolę. Również nasz model Acrylic ma formę monolitu wykonanego z jednego kawałka plexi i jako jedyny może być podświetlany od boku, gwarantując wyjątkowy i niepowtarzalny wygląd.
 
Większość liter przestrzennych to jednak modele wykonywane z połączenia różnych materiałów. Przede wszystkim boki wykonuje się z elastycznej taśmy aluminiowej, którą można dowolnie giąć. Pozwala to tworzyć rozmaite, nawet bardzo skomplikowane kształty. Lica i tyły wykonuje się w tych literach np. z PVC, plexi czy z płyt kompozytowych, w zależności od tego, jaki efekt chce się uzyskać. Takie litery są bardzo mocne i sztywne, świetnie nadają się nawet do największych formatów.
 
Przedstawione rozwiązania nie wyczerpują rzecz jasna pełnego spektrum, możliwości. Litery przestrzenne tworzy się bowiem na wiele sposobów i z wielu materiałów. Mogą to być również ciekawe, estetycznie modele wykonane w całości z drewna lub metalu, wersje z rantem i gładkie, z licem jednolitym lub zadrukowanym czy oklejonym folią itp. Różnice w funkcjonalności i estetyce warunkuje też sposób podświetlenia. Inaczej prezentują się modele z podświetleniem bocznym, inaczej z tylnym, a jeszcze inaczej model Halo.
 
Wybierając litery przestrzenne, należy dokładnie przemyśleć, jaki model będzie odpowiedni dla naszych potrzeb i warunków, w jakich będą montowane. Dobór właściwego materiału i sposobu wykonania liter to nie tylko kwestia wyglądu, ale również funkcjonalności. W zależności od kroju czcionki, formatu czy miejsca umieszczenia liter odpowiednie będą bowiem inne technologie i surowce. Warto więc skorzystać z fachowej wiedzy i doświadczenia naszych doradców, którzy pomogą w wyborze najlepszych rozwiązań.
 

Gdzie i do czego stosuje się litery przestrzenne?

Odpowiednio skonstruowane litery przestrzenne z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne mogą być wykorzystywane na zewnątrz. Używa się ich zazwyczaj na fasadach budynków do oznaczenia punktów firmowych (biur, sklepów itp.).
 
Litery przestrzenne zastępują więc tradycyjne szyldy oraz kasetony reklamowe i robią to doskonale. Przestrzenna, ciekawa forma, możliwość stworzenia dowolnych kształtów oraz opcja podświetlenia liter sprawiają, że taka forma reklamy jest doskonale widoczna i niebanalna. Znacznie lepiej zwraca uwagę niż tradycyjne, płaskie tablice i kasetony.
 
Litery przestrzenne wykorzystuje się jednak nie tylko do oznaczania budynków i budowania wizerunku marki (poprzez prezentację jej nazwy lub logo). Dają one możliwość tworzenia dowolnych napisów i nawet skomplikowanych znaków graficznych i to w dowolnym formacie. To sprawia, że trójwymiarowe litery wykorzystuje się również we wnętrzach i to na wiele sposobów.
 
Przede wszystkim świetnie sprawdzają się w systemach informacji wizualnej. Mogą służyć do opisywania i oznaczania konkretnych miejsc w obiektach wielkopowierzchniowych, np. stref sprzedażowych w marketach, różnych sklepów i punktów usługowych w galeriach handlowych itp. Można je wykorzystać także w drogowskazach i systemach wayfinding.
 
Litery przestrzenne to jednak nie tylko wartość reklamowa czy informacyjna. Nowoczesne litery 3D wyróżniają się wyjątkową estetyką. Mogą być malowane na dowolne kolory, lico można zadrukować lub okleić różnymi wzorami, a całość podświetlić na różne sposoby (od boku, od tyłu czy z efektem halo). Szerokie możliwości sprawiają, żę litery przestrzenne coraz częściej używane są po prostu do dekoracji. Korzystają z nich nie tylko firmy i klienci biznesowi, ale również osoby prywatne.
 
Estetyczne litery przestrzenne ułożone w imię dziecka wykorzystywane są m.in. jako niebanalne lampki nocne, np. nad łóżeczkiem. Można z nich komponować ciekawe, inspirujące napisy, w tym cytaty motywacyjne, które zyskują coraz większą popularność w domach prywatnych. Świetnie sprawdzają się nie tylko jako stałe elementy wystroju wnętrz, ale także jako tymczasowe dekoracje na imprezach okolicznościowych.
 
Zastosowań liter przestrzennych jest więc bez liku. Można ich użyć wszędzie tam, gdzie chcemy w estetyczny, interesujący i przykuwający uwagę sposób zaprezentować dowolne napisy i nazwy.