Najważniejsze elementy stoiska targowego — o co musi zadbać wystawca?

24/11/2021
Najważniejsze elementy stoiska targowego — o co musi zadbać wystawca?

Stoiska targowe są tymczasowymi ambasadami i wizytówkami firm. Dlatego tak ważny jest ich odpowiedni projekt i wykonanie. Liczy się tu zarówno aspekt funkcjonalny, jak i estetyczny czy reprezentacyjny. Stworzenie idealnej zabudowy wystawienniczej to zatem nie lada wyzwanie. Warto więc wiedzieć, jakie są najważniejsze elementy stoiska targowego i o co należy bezwzględnie zadbać.

Przemyślany projekt — kluczowy element stoiska targowego

Tworzenie zabudowy wystawienniczej zaczyna się (a przynajmniej powinno) od indywidualnego projektu. To jeden z podstawowych, najważniejszych elementów stoiska targowego.


Dobry projekt stoiska obejmuje układ wszystkich elementów zabudowy oraz ich estetykę. Kompozycja stoiska targowego musi być dopasowana do miejsca, w którym zabudowa stanie, aktywności, które podejmowane będą na stoisku oraz do konkretnych produktów, które na stoisku mają się pojawić.

 

Dobre miejsce to podstawa

Miejsce to jeden z kluczowych elementów wpływających na formę stoiska targowego. Określa bowiem wielkość zabudowy i jej układ.

Najbardziej atrakcyjne stoiska targowe typu wyspa mogą być otwarte z wszystkich stron. Goście targowi mają więc do nich dostęp z dowolnego kierunku, co wymusza określone rozwiązania przestrzenne. To najbardziej pożądane (bo najbardziej wyróżniające się i zauważalne) stoiska, ale jednocześnie najbardziej wymagające pod względem projektowym (a przy tym najdroższe).


Zupełnie inny typ zabudowy będzie potrzebny na stoiska targowe umiejscowione między innymi stanowiskami. W takim wypadku otwarta jest przeważnie tylko jedna strona. To stoiska najmniej atrakcyjne ze względu na to, że łatwo je przeoczyć i trudniej się do nich dostać, szczególnie w dużym tłumie czy przy większym zainteresowaniu, kiedy tworzą się kolejki. W przypadku takich miejsc bardzo ważny jest dobry projekt graficzny i niebanalny układ, który pomoże się wyróżnić. Dużą rolę będą tu odgrywały te elementy stoiska targowego, które automatycznie przykuwają uwagę — ekspozycje multimedialne czy atrakcyjne oświetlenie.

Projekt dostosowany do potrzeb wystawcy

Projekt stoiska targowego musi być dopasowany nie tylko do miejsca i warunków wystawy, ale również do potrzeb samego wystawcy. Układ zabudowy i wyposażenie zależy w dużej mierze od tego, co firma chce na targach robić.


Inne elementy stoiska targowego będą ważne w zabudowie sprzedażowej, degustacyjnej, przeznaczonej do prezentacji produktu czy do nawiązywania kontaktów i prowadzenia rozmów. Dobry projekt zabudowy targowej uwzględnia więc cele wystawcy i związane z nimi aktywności.


W przypadku stoisk, na których promuje się produkty, ważne będzie również uwzględnienie ich specyfiki. Zupełnie inne będą przecież elementy stoiska targowego dealera samochodów, który chce zaprezentować nowy model, a inne regionalnego producenta wędlin oferującego produkty do degustacji i na sprzedaż.

Wizualne elementy stoiska targowego

Projekt stoiska to nie tylko rozplanowanie układu zabudowy czy rozmieszczenia wyposażenia. To również projekt wizualnej strony stoiska. Obejmuje on wybór materiałów konstrukcyjnych czy elementów dekoracyjnych, jak i dopasowanie kolorów, faktur, wzorów, grafik czy oświetlenia.


Wizualny projekt, tak samo jak aspekty funkcjonalne, dostosowuje się do zastanej przestrzeni — np. oświetlenia na hali targowej oraz wielkości i układu miejsca na stoisko. Jednym z najważniejszych elementów stoiska targowego jest dopasowanie wyglądu do zasad identyfikacji wizualnej marki. Nieco więcej na ten temat powiemy w dalszej części artykułu.

Estetyczna i funkcjonalna zabudowa — konstrukcyjne i wizualne elementy stoiska targowego

Wszystko zaczyna się więc od projektu, ale nawet najlepsze rozplanowanie przestrzeni i grafik nie pomoże, jeśli nie pójdzie za nim dobre wykonanie.


Budowa konkretnych elementów stoiska targowego to zatem kolejny kluczowy aspekt. Zabudowy wystawiennicze tworzy się z bardzo różnych materiałów o odmiennych właściwościach. Cechują się one inną wytrzymałością na uszkodzenia, odmiennym wyglądem i funkcjonalnością. Znów istotne jest zatem dopasowanie do konkretnych, indywidualnych warunków i potrzeb.


Konstrukcyjne elementy stoiska targowego muszą być przede wszystkim bezpieczne. Ścianki czy sufity powinny być pewnie zamontowane, stabilne i odporne na uszkodzenia wynikające z dużego natężenia ruchu. Materiały należy więc dobrać z uwzględnieniem gabarytów poszczególnych elementów, ciężaru, sposobu zamontowania, a nawet ich umiejscowienia.


Indywidualnie trzeba też dobierać materiały na wyposażenie stoiska. Lady, ekspozytory czy meble muszą przecież wytrzymać konkretne obciążenia zależne m.in. od eksponowanych produktów. Samym wystawcom często trudno dopasować rodzaj materiału do odpowiednich elementów stoiska targowego, dlatego dobrze zdać się tutaj na specjalistów. Szczególnie że poszczególne surowce to nie tylko kwestie praktyczne, ale również odmienna estetyka.

Wygląd stoiska targowego

Bezpieczeństwo i funkcjonalność to ważne elementy stoiska targowego, ale dla klientów najważniejszy jest sam wygląd zabudowy targowej. To aspekt wizualny jest najbardziej odpowiedzialny za ocenę atrakcyjności stoiska.


Na wygląd stoiska wpływa oczywiście jego układ i wykorzystane materiały, ale niezwykle istotnym elementem będzie sam projekt graficzny poszczególnych elementów.


Kluczowa jest tu ekspozycja logo, nazwy firmy i innych elementów identyfikacji wizualnej marki. Stoisko od pierwszego spojrzenia ma się kojarzyć z konkretną firmą. Wpływa to zarówno na rozpoznawalność (łatwość znalezienia stosika konkretnej firmy na targach), jak i na budowanie świadomości marki (czyli na jej zapamiętywalność).


Logo i nazwę firmy eksponuje się zatem na konstrukcyjnych elementach stoiska targowego, na wyposażeniu, specjalnych elementach reklamowych (banerach, szyldach, kasetonach, roll-up’ach) i na materiałach dla klientów. Słowem, na wszystkim, co może zobaczyć odbiorca — potencjalny klient lub partner biznesowy. 


Oczywiście same logo to nie wszystko. Całe stoisko powinno być zaprojektowane zgodnie z zasadami identyfikacji wizualnej marki (a więc marka musi te zasady mieć ustalone, co nie jest wcale oczywiste). Stosuje się zatem określone, kojarzące się z firmą kolory, wzory, a nawet fonty liter.


Bardzo ważne jest wierne oddanie wszystkich elementów identyfikacji wizualnej. Kolory muszą być trafione w punkt, grafiki wysokiej jakości, a napisy wyraziste. Z uwagą należy więc wybierać materiału i technologie druku, w czym pomogą nasi doradcy.

Ruch i światło — elementy stoiska targowego, które skutecznie zwracają uwagę

Stoisko targowe musi się wyróżniać. Ma przykuwać wzrok targowych gości i zachęcać ich do podejścia. W przyciąganiu uwagi pomaga wykorzystanie ruchu i światła.


Podświetlane elementy stoiska targowego to nie tylko klasyczne lampy i lampki podwieszane pod sufitem, mocowane na ściankach czy stojące w różnych miejscach. To również kasetony, trójwymiarowe litery, a nawet całe ścianki z zamontowanymi modułami LED. Odpowiednie wykorzystanie światła może naprawdę uatrakcyjnić stoisko.


Szczególnie dobrze sprawdzają się konstrukcyjne elementy stoiska targowego z podświetleniem. Modułowa technologia tkanin napinanych na ramy, którą stosujemy w systemie Modularico, pozwala na podświetlanie całych ścian od wewnątrz. Daje to niesamowity, unikatowy efekt gwarantujący zwrócenie uwagi klientów. Podświetlić w ten sposób można zresztą nie tylko ścianki, ale wszystkie elementy stoiska targowego wykonane w tej technologii — lady, ekspozytory, standy, kasetony itp.


Poza światłem warto wykorzystać także ruch, który automatycznie przyciąga wzrok. W tym celu stosuje się przede wszystkim multimedialne elementy stoisk targowych — głównie ekrany, na których projektowane są filmy reklamowe. Wrażenie ruchu wywołać można jednak także dynamicznym oświetleniem. Trzeba jedynie pamiętać, by nie przesadzić. Nadmiar ruchu w polu widzenia może bowiem rozpraszać osoby odwiedzające stoisko, co utrudni skupienie się na produkcie czy rozmowie.

Akcesoria — dodatkowe elementy stoiska targowego

Ważne elementy stoiska targowego to także jego wyposażenie, a więc rozmaite akcesoria i dekoracje. Zaliczają się tu m.in. ekspozytory wolnostojące i naladowe, meble oraz różne produkty displayowe — plakaty, roll-upy, banery, tablice, kasetony itp.


Ich projekt i wykonanie powinny być dopasowane do aranżacji stoiska od strony funkcjonalnej i wizualnej. Całość musi być spójna. Istotny będzie więc wybór odpowiednich form, kolorów i wzorów zgodnych z zasadami identyfikacji wizualnej marki.


Wykonanie tych elementów stoiska targowego warto zlecić tej samej firmie, która tworzy dla nas elementy konstrukcyjne. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wykorzystane zostaną te same materiały i technologie, co zapewni spójny wygląd całej zabudowy.


Doskonale sprawdzają się tu systemy modułowe — takie jak Modularico. Są to zestawy pasujących do siebie, konfigurowalnych elementów, z których tworzy się nie tylko ścianki, ale też lady, ekspozytory, a nawet meble.


Zaletą Modularico jest możliwość zmiany układu stoiska, co pozwala na wykorzystanie zestawu na różnych wydarzeniach. Ponieważ technologia ta opiera się na tkaninach napinanych na ramy aluminiowe, bardzo łatwo zmienić też wygląd poszczególnych modułów. Wystarczy zakup tkaniny z nową grafiką.


Przy wyborze akcesoriów istotna będzie nie tylko estetyka, ale i funkcjonalność. Szczególną uwagę warto zwrócić na strefę ekspozycyjną. Odpowiednio dobrane standy, regały czy półki pozwolą na atrakcyjne przedstawienie produktów, a to zachęci do zakupów.

Nie zapomnij o materiałach dla klientów i obsłudze stoiska!

Odpowiednio przygotowana przestrzeń wystawiennicza to nie tylko zabudowa czy wyposażenie. Ważnymi elementami stoisk targowych są też materiały dla klientów i przygotowanie obsługi.


Zadbać trzeba więc o materiały promocyjne — wizytówki, katalogi, ulotki czy gadżety. Takie elementy trzeba często zamawiać z dużym wyprzedzeniem, warto więc pomyśleć o nich na wczesnym etapie przygotowań do wydarzenia.


Materiały promocyjne powinny być dopasowane do grupy docelowej, do której kierujemy przekaz. Inne kwestie interesują dostawców materiałów i usług dla biznesu, inne dystrybutorów naszych produktów, a jeszcze inne klientów końcowych. Dlatego tak ważne jest ustalenie celów wystawcy i dopasowanie do nich katalogów, ulotek itp.


Równie ważnym elementem stoiska targowego jest jego obsługa. Osoby na stoisku są ambasadorami marki. Ich wygląd i zachowanie świadczą o firmie, muszą więc być nienaganne. Istotne jest także przygotowanie merytoryczne, które też musi być dostosowane do celów wystawcy. Inne kompetencje, wiedza czy możliwości decyzyjne będą potrzebne do sprzedaży produktów a inne do nawiązywania kontaktów biznesowych i zawierania kontraktów.

Najważniejsze elementy stoiska targowego

Dobrze przygotowanie stoiska targowego to problem wieloaspektowy i bardzo złożony. Wymaga to czasu, dużej uwagi i fachowej wiedzy. Dlatego specjaliści zalecają rozpoczęcie przygotowań nawet pół roku przed wydarzeniem.


Najważniejsze elementy stoiska targowego związane są z jego funkcjonalnością i wyglądem. Obejmują one:


  • Zindywidualizowany projekt funkcjonalny i wizualny dopasowany do zastanej przestrzeni, potrzeb wystawcy i zasad identyfikacji wizualnej jego firmy,
  • odpowiednie wykonanie poszczególnych elementów zabudowy i wyposażenia,
  • przygotowanie materiałów promocyjnych i gadżetów dla gości targowych,
  • przygotowanie zespołu obsługującego stoisko.

Ponieważ budowa dobrego stoiska targowego wymaga fachowej wiedzy i dużego doświadczenia, warto zlecić ją profesjonalnej firmie. Dobry wykonawca zadba o odpowiedni, wyróżniający się na tle konkurencji projekt, wysoką jakość wykonania poszczególnych elementów stoiska i sprawny montaż.



Komentarze

Chętnie obejrzałbym to jako film z przykładami.
Napisz opinię