Spójny wizerunek firmy - o czym warto pomyśleć? [CLONE]

25/06/2021
Spójny wizerunek firmy - o czym warto pomyśleć? [CLONE]

„Jak Cię widzą, tak Cię piszą” - ta stara jak świat zasada jak najbardziej sprawdza się w biznesie. Zwłaszcza w przypadku coraz bardziej wyśrubowanych oczekiwań klientów i konkurencji, która depcze nam po piętach. Jak sprawić, żeby asem w rękawie stał się spójny wizerunek marki i jak w ogóle o tę spójność zadbać? Tego dowiesz się z naszego wpisu, do którego lektury serdecznie zapraszamy! 

Spójny wizerunek firmy - o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi?


Pewnie niejednokrotnie mogłeś się spotkać z biznesową poradą dotyczącą spójności wizerunku firmy. Jednocześnie jest niemal pewne, że mogłeś nawet nie mieć możliwości dłużej się nad tym zastanowić, bo na co dzień koncentrujesz się przede wszystkim na tym, żeby słupki z wynikami rosły, a klienci byli zadowoleni z produktów czy usług, które u Ciebie zarabiają. To błąd! Chociaż core Twojego biznesu zawsze będzie najważniejszy, nie zapominaj o tym, że wielu potencjalnych odbiorców… nawet się o nim nie dowie, bo zniechęci ich to, jak prezentuje się Twoja marka na tle konkurencji. Pamiętaj - konsumenci są coraz bardziej świadomi i mają coraz wyższe oczekiwania. W dobie bezpośredniej styczności z ogromną ilością marek dostępnych na rynku (tu niezaprzeczalnym ułatwieniem jest internet), potrafią przebierać w ofertach jak w ulęgałkach.

Jeśli chcesz uniknąć sytuacji, w której „robisz za tło” silniejszemu konkurentowi lub wydajesz się mniej atrakcyjny od firm, od których jesteś zdecydowanie bardziej doświadczony, zadbaj o to, jak się prezentujesz. Twoim kluczem do sukcesu będzie spójny, dopieszczony w najmniejszym detalu wizerunek, który pozwoli Ci zaistnieć na rynku, a Twojej ofercie - wybrzmieć. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek, które możesz usłyszeć od ekspertów.

 


Wymyśl wizerunek, który najlepiej odpowiada charakterowi Twojego biznesu

Zanim w ogóle zaczniesz dopieszczać jakiekolwiek szczegóły, zacznij od ogólnego obrazu swojej firmy na rynku. Nie ma znaczenia, czy biznes dopiero powstaje - nawet jeśli masz już spore doświadczenie, możesz przeprowadzić rodzaj audytu i wziąć pod lupę to, jak się prezentujesz jako marka. W razie konieczności weź pod uwagę małe odświeżenie poszczególnych elementów: logotypu, claimu (krótkiego hasła, które opisuje filozofię Twojej działalności), produktów reklamowych czy stoisk targowych. Najważniejsze, żeby wizerunek był spójny z tym, czym właściwie się zajmujesz i żeby trafiał do Twojego targetu (czyli określonej grupy odbiorców) - tak robią gigantyczne marki (od McDonald’s po Tiffany’ego). Pójdź za ich przykładem i zadbaj o to, żeby nie tylko kolorystyka oddawała ducha marki, ale też planowane kampanie reklamowe czy akcje promocyjne były z nim tożsame. Przykład? Jeśli jesteś producentem luksusowej biżuterii, nie ma sensu tworzyć reklam o zabawnym, młodzieżowym wydźwięku, a pastelowa czy złota kolorystyka sprawdzi się w Twoim przypadku lepiej, niż jaskrawe neony.

Weź pod uwagę niepozorne detale

Co wpływa na odbiór wizerunku firmy jako koherentnego, spójnego? Szczegóły! To właśnie one mogą zepsuć obraz marki i zaprzepaścić Twoje wysiłki dotyczące zmiany logotypu czy projektu dużych banerów reklamowych, jakie planujesz wyeksponować w przestrzeni miejskiej. Przemyśl rzeczy, które wyrażają tonalność Twojego biznesu, a o których możesz wcale na co dzień nie myśleć. Przykłady? Sposób formułowania zdań w komentarzach pod postami na Instagramie, opis firmy w stopce „biogram” na Facebooku, stylistyczna poprawność tekstów w takich produktach reklamowych, jak katalogi czy karty menu, a nawet czas, w jakim wczytuje się Twoja strona internetowa! Już na etapie wręczania wizytówki możesz zapunktować, przyciągając uwagę nietypowym designem albo najwyższą jakością wykonania.

Oswój klientów z firmowymi elementami graficznymi

Efektem, jaki chcesz uzyskać za pomocą spójności, jest przede wszystkim oswojenie klientów z identyfikacją wizualną swojej marki. Niech za przykład posłuży tu wspomniany wcześniej McDonald’s. Widząc charakterystyczną literkę „M” w kolorze żółtym, w towarzystwie nieodłącznej czerwieni, nie tylko wiesz, że masz do czynienia z restauracją, ale nawet więcej - możesz poczuć autentyczny głód i nabrać apetytu na smakowite frytki. Dokładnie tak powinieneś działać! Niech poszczególne elementy wizerunku marki błyskawicznie kojarzą się z jakością i filozofią Twojej działalności. Najlepiej oswajać odbiorców podobnie jak właśnie McDonald's - poprzez miłe skojarzenia i nieustępliwą konsekwencję. Logo może być subtelne, ale niech znajduje się wszędzie: na wizytówkach, flagach firmowych podczas targów, leżakach reklamowych w trakcie festiwalu, na torbach czy dywanach z nadrukiem. Z pewnością klienci je zapamiętają (nawet jako przekaz podprogowy), utożsamiając z tym, co miłe, bezpieczne i wartościowe.

Jak mogłeś się przekonać, spójny wizerunek firmy ma ogromny wpływ na to, jak postrzegana jest Twoja marka przez klientów i biznesowych partnerów. Jednocześnie miałeś też okazję sprawdzić, że efekt spójności wbrew pozorom nie jest trudno uzyskać. Skorzystaj z naszych porad oraz podpowiedzi i zaprezentuj swój biznes od najlepszej strony, wykorzystując do tego produkty reklamowe, od banerów po dywany z nadrukiem.