Litery 3D — jak wspierają budowanie identyfikacji wizualnej firmy?

27/07/2021
Litery 3D — jak wspierają budowanie identyfikacji wizualnej firmy?

Litery 3D — jak wspierają budowanie identyfikacji wizualnej firmy?

Litery 3D (przestrzenne, trójwymiarowe) to ciekawy, uniwersalny i bardzo estetyczny nośnik reklamy. Robione na zamówienie mogą mieć dowolne kształty i wymiary. Można je podświetlać na różne sposoby i wykonywać z różnych materiałów. Wszystko to sprawia, że cieszą się niesłabnącą popularnością. Tylko jak skutecznie wykorzystać litery 3D do budowania wizerunku i wsparcia identyfikacji wizualnej firmy?
 

Co to jest identyfikacja wizualna?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest identyfikacja wizualna firmy i czemu ona służy. Trzeba wiedzieć, że termin ten nie jest do końca konkretny i wiele osób znacznie upraszcza jego znaczenie, zawężając go np. wyłącznie do projektu logo.
Natomiast wedle definicji identyfikacja wizualna jest narzędziem kreowania wizerunku firmy i obejmuje wszystkie symbole oraz zachowania wykorzystywane w firmie do wyróżnienia się na tle marek konkurencyjnych i budowania spójnej, czytelnej identyfikacji rynkowej.
 
Elementami identyfikacji wizualnej są więc m.in.: logo, firmowa kolorystyka, stosowany krój pisma, wygląd produktów i ich opakowań, szata graficzna materiałów promocyjnych, a nawet wygląd budynków firmowych i wystrój wnętrz. W zakres identyfikacji wizualnej wchodzi więc wszystko, co klient może zobaczyć, a co w jakiś sposób związane jest z firmą, marką lub produktami.
Zadaniem tworzenia spójnej i dobrej identyfikacji wizualnej jest łatwe rozpoznanie firmy przez klientów, wzbudzenie ich zainteresowania i zapisanie wizerunku w pamięci. Odpowiedni projekt systemów identyfikacji wizualnej ma zatem znaczenie już od samego początku prowadzenia działalności, kiedy klient dopiero zapoznaje się z marką i ma ją, kolokwialnie mówiąc, polubić.
Dobrze zorganizowany i spójny system identyfikacji wizualnej nie tylko ułatwia zapamiętanie i rozpoznanie marki lub jej produktów. Buduje też profesjonalny wizerunek firmy i zaufanie klientów. Na początku jest więc ważnym narzędziem budowania świadomości marki, a w dłuższej perspektywie pomaga tworzyć trwałe przywiązanie i lojalność klientów.
 

Litery 3D jako element identyfikacji wizualnej

System identyfikacji wizualnej ma na celu wyróżnienie marki na tle konkurencji. Projektowane w jego ramach elementy muszą więc być wyraziste, dobrze widoczne, ciekawe i przykuwające uwagę.
Wykorzystanie liter 3D jest tu zatem świetnym pomysłem. Trójwymiarowe, przestrzenne litery (i znaki) mają niezliczoną ilość zastosowań. W zależności od modelu mogą być wykorzystane wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Mogą być podświetlane, wykończone na różne sposoby i wykonane z rozmaitych materiałów o różnych właściwościach i wyglądzie. 
Przede wszystkim jednak litery 3D mogą mieć dowolne kształty i wymiary, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie ich kroju do zasad identyfikacji wizualnej firmy. W tej samej technologii co litery wykonać można także znaki graficzne, np. logo.
 

Jak można wykorzystać litery 3D?

Litery 3D są idealną alternatywą dla szyldów umieszczanych na zewnętrznych elewacjach budynków — np. nad wejściem do siedziby firmowej, punktu handlowego czy usługowego. W takiej roli wykorzystywane są najczęściej, ponieważ znacznie lepiej przykuwają uwagę niż płaskie tablice tradycyjnych szyldów i kasetonów.
 
Przestrzenny charakter liter 3D pozwala budować ciekawą tektonikę szyldu — oko ludzkie znacznie lepiej reaguje na elementy trójwymiarowe niż płaskie. Litery 3D doskonale więc przykuwają wzrok, zatrzymują uwagę na dłużej i lepiej zapadają w pamięć.
Litery 3D można też podświetlać. Istnieje tu kilka możliwości, np. podświetlenie boczne, tylne lub typu halo (skierowane na ścianę za literą). Pozwala to uzyskać różne efekty wizualne dopasowane do przestrzeni, w jakiej montowane są litery i zasad identyfikacji wizualnej marki.
 
Litery 3D to oczywiście nie tylko możliwość estetycznej i wyrazistej ekspozycji logo lub nazwy firmy. Wykorzystać je można również do oznaczania stref w obiektach handlowych, tworzenia ciekawych drogowskazów i elementów systemów informacyjnych, a nawet do prezentacji haseł i napisów — np. firmowego sloganu, motto czy głównego hasła reklamowego. Wszystko to w zgodzie z zasadami identyfikacji wizualnej marki, a więc w odpowiednim kroju, kolorystyce i wzornictwie.
 

Litery 3D — jak wybrać odpowiednie dla naszej firmy?

Pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę, projektując litery 3D, jest materiał, z którego będą wykonane. Od tego zależy bowiem nie tylko ich wygląd, ale także właściwości. Do zastosowań zewnętrznych stosuje się materiały odporne na warunki atmosferyczne, m.in. Dibond, plexi, PVC czy styrodur. We wnętrzach stosować można np. drewno o ciekawej fakturze i naturalnym rysunku usłojenia.
 
Kolejna sprawa to krój. O ile większość modeli można dowolnie kształtować, o tyle różnią się one detalami, takimi jak np. grubość czy występowanie rantów z przodu. Następne elementy to kolorystyka oraz podświetlenie, które zwiększa widoczność liter 3D po zmroku.
Odpowiednie dopasowanie tych kwestii pozwoli stworzyć bardzo estetyczne napisy i znaki zgodne z zasadami identyfikacji wizualnej marki. Projekt można wykonać samemu lub zlecić naszym specjalistom, którzy doradzą w wyborze najlepszych materiałów, modeli i technologii.
 
W identyfikacji wizualnej bardzo istotna jest spójność wszystkich elementów reklamowych. Wykonanie liter, kasetonów, tablic informacyjnych i innych tego typu produktów warto więc zlecić jednej firmie, która zadba o ich jednolity charakter — np. spójną kolorystykę i wzornictwo.
 

Comments

No posts found

Write a review