DISPA® - płyta kartonowa o właściwościach PVC do produkcji materiałów reklamowych i SIW

07/07/2021
DISPA® - płyta kartonowa o właściwościach PVC do produkcji materiałów reklamowych i SIW

DISPA® to kartonowa płyta o unikatowej, warstwowej konstrukcji, która nadaje jej sztywność porównywalną do spienionego PVC. To doskonały materiał do produkcji materiałów reklamowych i elementów systemów informacji wizualnej (SIW). Jest materiałem w 100% ekologicznym i nadającym się do recyklingu. Sprawdźmy dokładnie, jakie właściwości ma płyta DISPA® i co konkretnie można z niej zrobić.

DISPA® - wykorzystanie płyty kartonowej w reklamie i wystroju wnętrz

DISPA® doskonale sprawdza się przy produkcji elementów POS i Display. Unikatowe właściwości materiału — jego sztywność, gładkość i łatwość obróbki — sprawiają, że doskonale sprawdza się jako nośnik reklamy i informacji.

 

Płyty DISPA® świetnie nadają się do wytwarzania podwieszanych na linkach lub żyłkach tablic o różnych kształtach. To elementy, które sprawdzają się przede wszystkim przy krótkoterminowych kampaniach reklamowych. Korzysta się z nich m.in. przy reklamie sezonowej, zmianach kolekcji, wprowadzaniu nowych produktów do oferty czy podczas różnych eventów — na targach, konferencjach i akcjach promocyjnych.

 

Łatwość obróbki i możliwość frezowania w literę V sprawia, że DISPA® jest też świetnym materiałem do produkcji składanych, przestrzennych elementów POS i Display. Takie produkty wykorzystuje się zarówno w reklamie, jak i w dekoracji wnętrz czy stoisk targowych. To idealna alternatywa dla droższych i cięższych materiałów, takich jak np. dibond, sklejka czy PVC.

Czym jest kartonowa płyta DISPA® i jakie ma zalety?

DISPA® jest płytą wykonaną w całości z papieru. Za jej unikatowe właściwości odpowiada opatentowana konstrukcja rdzenia. Ma on przestrzenną, tłoczoną strukturę, która zapewnia wysoką sztywność i odporność na wgniecenia materiału przy zachowaniu jego lekkości.

 

Specjalna, bezkierunkowa struktura rdzenia sprawia, że materiał cechuje wysoka sztywność wzdłużna i poprzeczna (jest on odporny na gięcie we wszystkich kierunkach). To odróżnia płyty DISPA® np. od tradycyjnej tektury falistej i innych materiałów, w których tłoczenia rdzenia przebiegają przez całą płaszczyznę, ograniczając sztywność arkusza wzdłuż tych tłoczeń.

 

Zewnętrzne warstwy płyt DISPA® również wykonane są z papieru. Zapewniają one idealnie gładką i białą powierzchnię po obu stronach płyty. Dzięki temu materiał doskonale nadaje się do zadruku cyfrowego. Naniesione na niego grafiki i napisy są wyraźne i precyzyjne, cechuje je również świetne nasycenie kolorów. Istotny jest także fakt, że, struktura rdzenia nie prześwituje przez warstwy zewnętrzne płyty, co zdarza się w przypadku innych materiałów.

 

Bezkierunkowa struktura wewnętrznych warstw płyt DISPA® to również możliwość bezproblemowego frezowania w literę V w dowolnym kierunku. Taki frez pozwala składać materiał w różne kształty przestrzenne. Dzięki temu możliwa jest produkcja atrakcyjnych dekoracji, reklam i form trójwymiarowych. Wysoka sztywność płyt to także możliwość tworzenia elementów montowanych na wsuwanie.

 

Trzeba jednak podkreślić, że papierowy materiał jest stosunkowo podatny na gniecenie na krawędziach czy uszkodzenie rogów. Z tego powodu zarówno przy jego obróbce, transporcie, jak i montażu i eksploatacji gotowych produktów należy zachować szczególną ostrożność. Jest to również jeden z powodów, dla którego DISPA® polecana jest głównie do kampanii krótkoterminowych.

Trzy rodzaje płyty DISPA®

Producent materiału DISPA® — firma 3A Composites — oferuje trzy typy płyt o odmiennych właściwościach. 

 

Wariant standardowy dostępny jest w dwóch wersjach — 3-warstwowej o grubości 2,4 mm i 5-warstwowej o grubości 3,8 mm. To materiał o szerokim zastosowaniu, cechujący się idealnie gładką, perfekcyjnie białą powierzchnią, doskonale nadającą się do zadruku cyfrowego. Jest uniwersalnym nośnikiem reklamy i informacji wizualnej o najszerszym zastosowaniu.

 

DISPA® Canvas składa się z 5 warstw i ma grubość 3,8 mm. Jej zewnętrzne powłoki mają teksturę płótna. Nadruk na tej płycie gwarantuje wyjątkowy efekt wizualny. DISPA® Canvas sprawdzi się m.in. do produkcji plakatów i obrazów imitujących malunki na płótnie, ale również do tworzenia ciekawych, niebanalnych tablic informacyjnych i reklamowych czy elementów POS i Display.

 

Trzeci rodzaj płyty to trójwarstwowa DISPA® Outdoor o grubości 2,8 mm, przeznaczona do zastosowań zewnętrznych. Trzeba jednak pamiętać, że to materiał wykonany w 100% z papieru, nie jest więc w pełni odporny na wilgoć i opady atmosferyczne. Dlatego producent poleca tę płytę wyłącznie do krótkoterminowych kampanii outdoorowych. Świetnie sprawdzi się np. na eventach lub jednorazowych akcjach promocyjnych.

DISPA® — w 100% ekologiczny nośnik reklamy i informacji

DISPA® jest materiałem w pełni ekologicznym, który opatrzony został certyfikatem FSC® C127595. Forest Stewardship Council (FSC®) to założona w 1993 roku organizacja pozarządowa, której celem jest promocja odpowiedzialnego wykorzystania i zarządzania zasobami leśnymi na świecie. Jej certyfikat oznacza, że drewno pozyskane do produkcji materiału pochodzi ze sprawdzonych źródeł i miejsc, które po wycince są ponownie zalesiane.

 

Płyty DISPA® wykonuje się w całości z papieru. Nie używa się przy tym żadnych dodatkowych spoiw czy klejów. Materiał jest więc nietoksyczny i w 100% bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego. Może być bez problemu stosowany we wnętrzach obiektów handlowych, usługowych czy budynkach użyteczności publicznej.

 

DISPA® nadaje się też do pełnego recyklingu, gdzie traktowana jest jak odpad makulaturowy. Nie ma zatem żadnego problemu z jej utylizacją po skończonej kampanii — można ją po prostu wyrzucić do kontenera na makulaturę.

 

Lekkie, sztywne, a do tego ekologiczne płyty DISPA® to idealny wybór dla wszystkich, którzy szukają atrakcyjnego, niedrogiego i dającego szerokie możliwości nośnika reklamy lub informacji wizualnej.

Comments

No posts found

Write a review