Akcesoria na stoiska targowe — jakie elementy warto zastosować?

17/11/2021
Akcesoria na stoiska targowe — jakie elementy warto zastosować?

Akcesoria na stoiska targowe to rozmaite elementy dodatkowe, które mają wartość funkcjonalną lub czysto dekoracyjną. Są to zatem m.in. półki, standy, regały i ekspozytory, lady czy meble, a także elementy multimedialne (i systemy ich mocowań), oświetlenie czy po prostu dekoracje. Asortyment jest naprawdę spory, dlatego warto się dobrze zastanowić, jakie akcesoria na stoiska targowe wybrać.

Rola stoiska targowego w promocji firmy

Odpowiednio zaprojektowane i wykonane stoisko targowe ma spełniać dwa podstawowe zadania. Po pierwsze musi być funkcjonalnym miejscem działania zespołu targowego. Przestrzeń powinna więc być dostosowana do zadań i aktywności podejmowanych na targach. Zależnie od tego, czy sprzedajemy, eksponujemy nowy produkt, czy zapraszamy do rozmów, potrzebne będą inne elementy i akcesoria na stoiska targowe.

Po drugie jednak stoisko jest też reprezentacyjną przestrzenią. To tymczasowa ambasada firmy i jej wizytówka. Projekt i wykonanie muszą być zatem nieskazitelne. Stoisko ma zwracać uwagę, wyróżniać się na tle konkurencji, i zachęcać gości do podejścia. Akcesoria na stoiska targowe to więc nie tylko kwestia praktyczna. Powinny być również bardzo estetyczne, dostosowane do wystroju stoiska oraz zasad identyfikacji wizualnej firmy.

 

Funkcjonalne akcesoria na stoiska targowe

Zacznijmy od aspektów funkcjonalnych. Akcesoria na stoiska targowe to przede wszystkim wszystkie te elementy, które mają praktyczną funkcję. Służą m.in. do prezentacji oferty, zapewniają miejsce sprzedaży czy rozmów z potencjalnymi klientami i partnerami biznesowymi. Zaliczymy tu więc wszelkiego rodzaju ekspozytory, standy, regały, półki, meble, uchwyty, wieszaki czy lady.

To elementy, których główną cechą jest funkcjonalność, ale nie można zapominać o ich estetyce. Wykonane powinny być w zgodzie z zasadami identyfikacji wizualnej marki — w odpowiednich kolorach, z estetycznymi, nawiązującymi do firmy nadrukami itp. Takie akcesoria na stoiska targowe zajmują bowiem sporo miejsca i to one w dużej mierze tworzą klimat i estetykę przestrzeni wystawienniczej.

 

Ekspozytory

Ekspozytory to wszelkiego rodzaju akcesoria na stoiska wystawiennicze, których celem jest prezentacja produktów. Mamy tu zatem podesty, regały, półki czy standy, na których układane są towary.

Ekspozytory powinny być dopasowane m.in. do gabarytów i ciężaru eksponowanych elementów, ale także do estetyki całego projektu. Te akcesoria na stoiska targowe mogą mieć różne wymiary i formy. Są to zarówno elementy naladowe, jak i wolnostojące, zawieszane na ścianach, a nawet podwieszane pod sufitem.

Wykonuje się je więc z różnych materiałów, zależnie od pożądanej wytrzymałości i funkcjonalności. Wybór materiału ma także wpływ na wygląd akcesoriów na stoiska targowe. Warto więc poświęcić temu uwagę, a najlepiej poradzić się specjalistów, co będzie najlepsze do konkretnego celu i aranżacji.

Ekspozytory ze względu na swoją funkcjonalność znajdują zastosowanie w zasadzie na każdym stoisku targowym. Szczególną uwagę powinni na nie zwrócić wystawcy prowadzący na targach sprzedaż, bo odpowiednie pokazanie produktu to klucz do zachęcenia klientów.

Jednak estetyczne półki, regały czy standy przydadzą się nawet tam, gdzie nie prowadzimy bezpośredniej sprzedaży. Jeśli nie do pokazania produktów, to do ekspozycji ulotek, katalogów i innych materiałów dla klientów.

 

Meble

Meble to również bardzo ważne akcesoria na stoiska targowe. Są to np. lady, ale również siedziska czy stoliki. Potrzebne będą one zarówno obsłudze, jak i gościom. Oczywiście meblami są też regały czy półki, jednak w ich przypadku dominuje funkcja ekspozycyjna, dlatego omówiliśmy je wyżej.

Meble na stoiska targowe — te dla gości, jak i dla obsługi — powinny być wygodne, estetyczne i praktyczne. Obsługa spędza na stoisku dużo czasu, komfortowe siedziska czy blaty robocze na odpowiedniej wysokości to zatem podstawa dla zachowania dobrej kondycji i zdrowia obsługi.

Odwiedzający stoisko goście również powinni czuć się komfortowo. Jeśli prowadzimy z nimi dłuższe rozmowy, warto zaproponować im miejsce do siedzenia. Podpisywanie umów, omawianie dokumentów czy prezentację katalogów ułatwią natomiast stoły, stoliki czy konsole.

Ważne jest, by te akcesoria na stoiska targowe dobrać z troską i uwagą. Istotne będą nie tylko ich aspekty funkcjonalne, ale również estetyka. Najlepiej, jeśli wykonane będą razem z resztą stoiska, a nie kupione osobno. To zagwarantuje spójność całej kompozycji i dopasowanie (do siebie i do ogólnego projektu) wszystkich elementów i akcesoriów na stoisku.

Warto też zauważyć, że w systemach takich jak Modularico, również meble mogą być składane, wielorazowe i modułowe. Zapewnia to większą swobodę w kreowaniu przestrzeni i pozwala dostosować akcesoria do stoiska targowego o konkretnych parametrach.

 

Wieszaki i uchwyty na sprzęt

Akcesoria na stoiska targowe to także rozmaite systemy mocowań, np. wieszaki i uchwyty na elementy dodatkowe. Pozwalają one m.in. na montaż ekranów, oświetlenia czy dekoracji.

W przypadku stoisk tradycyjnych takie akcesoria często montowane są na stałe. Wkręca się je w materiał konstrukcyjny ścian, co pozostawia trwałe dziury. Jeśli nawet taką sztywną ścianę wykorzystamy ponownie, będziemy zmuszeni do zasłonięcia otworów — np. przez ponowny montaż akcesoriów w tym miejscu.

W systemach modułowych istnieje znacznie większa dowolność. Uchwyty czy wieszaki montowane mogą być w różnych miejscach, a ich położenie można za każdym razem zmienić. Dzięki temu jeden zestaw elementów pozwala tworzyć różne układy i wyposażać stoiska targowe w różne akcesoria.

 

Dekoracyjne akcesoria na stoiska targowe

Akcesoria na stoiska targowe to nie tylko elementy funkcjonalne. Ponieważ estetyka jest tak istotna, pojawiają się również liczne dekoracje.

Ozdobny charakter mają oczywiście same konstrukcje czy elementy funkcjonalne. Ścianki z nadrukami, ekspozytory i meble tworzone są w zgodzie z zasadami identyfikacji wizualnej firmy. Umieszczane na nich grafiki pozwalają zaprezentować logo, nazwę marki lub same produkty.

Poza tym stosuje się różne dodatkowe elementy dekoracyjne. Mogą to być układane na półkach i ladach bibeloty, ale również displayowe konstrukcje wolnostojące, wiszące na ścianach lub podwieszane. W tworzeniu klimatu i aranżacji stoiska istotną rolę odgrywa też oświetlenie.

 

Oświetlenie

Oświetleniowe akcesoria na stoiska targowe to m.in. lampy i lampki. Mogą to być elementy stojące na podłodze, stolikach, ladach czy półkach, ale również montowane na ścianach lub podwieszane.

System Modularico pozwala na bardzo łatwe zaczepienie oświetlenia do ram aluminiowych, z których zrobiona jest cała konstrukcja. Specjalny uchwyt montuje się w dowolnym miejscu ramy, co pozwala dostosować oświetlenie do każdych warunków, układu stoiska czy specyfiki przestrzeni targowej. Kompatybilne z mocowaniem lampy to różne modele, bez trudu można je więc dopasować do konkretnej aranżacji.

Jednak oświetleniowe akcesoria targowe to nie tylko osobne lampy i lampki. Modułowy system tkanin napinanych pozwala na podświetlanie całych elementów konstrukcyjnych. Można więc tworzyć podświetlane ścianki, kasetony, panele sufitowe, lady i wszystkie inne elementy zrobione w tej technologii. Dzięki temu stoisko targowe nabiera nowego wymiaru, intryguje i naprawdę zwraca uwagę. Szczególnie że podświetlenie od wewnątrz jest niemożliwe w przypadku tradycyjnych stoisk wykonywanych z nieprzezroczystych materiałów sztywnych.

 

Ozdoby

Typowo dekoracyjne akcesoria na stoiska targowe to np. obrazy i grafiki oraz ozdobne konstrukcje wolnostojące czy podwieszane. System stoisk modułowych Modularico tu również daje przewagę nad tradycyjnymi technologiami.

Po pierwsze dekoracyjne akcesoria na stoiska targowe można montować w dowolnym miejscu, co już pozwala na dużą swobodę aranżacyjną. Po drugie elementy w ramach — plakaty, obrazy czy różnego rodzaju tablice ekspozycyjne lub informacyjne — mogą być podświetlane od środka. To świetny sposób na przykucie uwagi gości targowych, a taki przecież jest cel dekoracji.

Ciekawie prezentują się także przestrzenne formy. Mogą to być elementy podwieszane, które będą widoczne już z daleka, ale też wolnostojące. Mogą mieć aspekt funkcjonalny — np. informacyjny lub być typowo ozdobnym akcentem. Wszystko zależy od projektu i potrzeb klienta.

Robione na zamówienie dekoracyjne akcesoria na stoiska targowe to świetny wybór dla tych, którzy chcą zadbać o najmniejszy detal wystroju. Kompleksowe przygotowanie wszystkich elementów stoiska przez jedną firmę zapewni spójność i dopasowanie ich do ogólnego projektu. To natomiast jest kluczowe dla wyglądu stoiska i wrażenia, jakie zrobi ono na odwiedzających targi.

Comments

No posts found

Write a review