Regały ekspozycyjne do sklepu — jak je wybrać i dopasować do aranżacji oraz własnych potrzeb?

07/10/2021
Regały ekspozycyjne do sklepu — jak je wybrać i dopasować do aranżacji oraz własnych potrzeb?

Regały ekspozycyjne pełnią w sklepach kluczową rolę. Są nie tylko meblami do magazynowania produktów, ale także sposobem na ich estetyczne wyeksponowanie i zaprezentowanie klientowi. Muszą więc pomieścić i udźwignąć odpowiednie produkty, a także przykuwać uwagę i zachęcać do bliższego zapoznania się z ofertą. Jak zatem wybrać idealne regały ekspozycyjne do sklepu?

Dlaczego dobra ekspozycja produktu w sklepie jest tak ważna?

Rola dobrej ekspozycji produktów w sklepie jest oczywista. Chodzi o pokazanie towaru klientom i zachęcenie do zakupów. Okazuje się jednak, że do dobrej ekspozycji nie wystarczy rozłożenie towaru na półkach. Liczy się bowiem nie tylko wygląd samego produktu czy jego opakowania, ale także otoczenie, sposób ułożenia, a nawet ilość towaru na półce.

 

Dziś doskonale wiadomo, że wystrój sklepu i sposób prezentacji towarów wpływa na zachowania konsumentów. Przedsiębiorcy starają się więc wykorzystać zasady merchandisingu do optymalizowania sprzedaży. Jednym z jego aspektów jest oczywiście skuteczna ekspozycja produktów. Jakie są jej podstawowe zasady?

 

  • Przede wszystkim porządek

Eksperci uważają, że największym błędem w organizacji sklepu jest brak planu. Chaos, losowo poustawiane produkty, brak jasnego podziału na sekcje, a także niespójne ze sobą meble sklepowe (np. regały ekspozycyjne) wywołują w klientach negatywne odczucia. W takiej przestrzeni ciężko coś znaleźć, a klienci błąkają się między regałami, tracąc czas i cierpliwość. Dlatego ważna jest dobra organizacja i przemyślana aranżacja sklepu.

 

  • Więcej nie znaczy lepiej

Wielu osobom wydaje się, że im więcej się eksponuje, tym lepiej. Często więc regały dosłownie uginają się pod ciężarem towaru, który jest ciasno upchany na półkach. To jednak błąd. Badania pokazują bowiem, że ekspozycja zaledwie dwóch egzemplarzy tego samego produktu podnosi sprzedaż o 23%, trzech o 17%, a przy czterech produktach jest to tylko 14%. Okazuje się więc, że więcej wcale nie znaczy lepiej.

 

  • Ułożenie na półkach

Będąc w sklepie, najchętniej wybieramy produkty umieszczone na wysokości wzroku. To bardzo ważny efekt, który łatwo wykorzystać. Na odpowiedniej wysokości umieszcza się zatem towary z najwyższą marżą, a w ich otoczeniu tzw. towar uzupełniający — np. akcesoria dodatkowe. Dzięki temu zwiększa się sprzedaż produktów przynoszących największe zyski, a jednocześnie podnosi się prawdopodobieństwo cross-sellingu.

 

  • Estetyczne otoczenie

Ekspozycja produktu to również zadbanie o otoczenie, w jakim towar się znajduje. Chodzi tu zarówno o to, jaki towar umieścimy obok siebie, jak i o to, na czym ten towar postawimy. Odpowiednie regały ekspozycyjne muszą być nie tylko praktyczne, ale też atrakcyjne wizualnie. Mają przyciągać klienta, zachęcać do bliższego zapoznania się z ofertą. Muszą być też dostosowane do indywidualnych potrzeb sprzedawcy, przestrzeni sklepowej i asortymentu.

Jak dopasować regały ekspozycyjne do indywidualnych potrzeb?

Regały ekspozycyjne można uznać za narzędzie merchandisingu. Pomagają one zachować odpowiednie zasady ekspozycji. Umożliwiają np. rozmieszczenie towaru na odpowiedniej wysokości, w odpowiedniej ilości czy towarzystwie produktów dodatkowych. Powinny więc być dostosowane do konkretnego asortymentu, ale też do przestrzeni sklepu — jego wielkości i układu.

Wielkość i układ sklepu

Wybór regałów ekspozycyjnych do sklepu powinien być poprzedzony sporządzeniem dokładnego planu zagospodarowania przestrzeni. Zaplanować należy m.in. rozmieszczenie alejek i kas, bo od tego zależy, jaki rodzaj regałów ekspozycyjnych będzie można zastosować. Czy będą to regały przyścienne, czy wolnostojące, jednostronne, czy dwustronne? Dobre zaplanowanie przestrzeni pomoże też ustalić możliwe gabaryty regałów — ich szerokość i wysokość, a także głębokość, a więc pojemność. 

 

Co więcej, plan przestrzenny to również możliwość wpływania na sposób, w jaki klienci poruszają się po sklepie. Dobrze przemyślany układ sklepu pomaga prowadzić klienta od jednego produktu do drugiego. Daje to możliwość projektowania ścieżki zakupowej.

 

Regały ekspozycyjne odgrywają tu kluczową rolę. Właściwie dobrane i rozmieszczone pomagają zwrócić uwagę konsumentów na konkretne elementy oferty. Dzięki temu można skutecznie zwiększyć sprzedaż określonych produktów.

 

Wielkość, układ i wystrój sklepu powinny też decydować o wyglądzie regałów ekspozycyjnych. Ważne są odpowiednio dobrane proporcje, materiały czy kolory. Chodzi o stworzenie spójnej i estetycznej aranżacji całego wnętrza, w którym klient poczuje się komfortowo.

Rodzaj sklepu i asortymentu

Właściwie dobrane regały ekspozycyjne do sklepu powinny być dostosowane do konkretnego asortymentu. Inaczej eksponuje się odzież, obuwie, urządzenia AGD czy żywność.

 

Rodzaj sklepu i oferowanego w nim towaru wyznacza więc funkcjonalność regałów ekspozycyjnych. Od wielkości i ciężaru produktów zależy np., jak nośna (odporna na obciążenia) musi być konstrukcja regału, jak duże muszą być półki i jaka powinna być odległość między nimi.

 

Zadbać trzeba także o stabilność regałów ekspozycyjnych. To nie tylko kwestia wygody klientów, ale także ich bezpieczeństwa. Mile widziane są więc regulowane stopki czy możliwość spinania regałów ze sobą lub przytwierdzenia ich do ścian.

 

Rodzaj asortymentu wpływa też na wymaganą pojemność regałów. Produkty ułożone na półkach nie mogą być ani nazbyt stoczone, ani ułożone zbyt luźno. Układ i wielkość półek ma tu więc kluczowe znaczenie

Jak wybierać regały ekspozycyjne do sklepu?

Wybór dobrych regałów ekspozycyjnych do sklepu to zatem kwestia dopasowania ich do indywidualnych potrzeb i samej przestrzeni sklepowej. Na właściwości i wygląd mebli wpływa typ, materiały, a także wykończenie i oprawa graficzna.

Typy regałów ekspozycyjnych

Wybierając regały ekspozycyjne do sklepu, skorzystać możemy z rozwiązań gotowych lub wykonywanych na zamówienie. Oczywiście ta druga opcja daje większe możliwości personalizacji mebli i dopasowania ich do konkretnej przestrzeni czy potrzeb.

 

Jednak równie dobrze można skorzystać z gotowych rozwiązań modułowych. Regały ekspozycyjne tego typu można przebudowywać i łączyć w różne układy. Dzięki temu można stworzyć indywidualną ekspozycję do konkretnego sklepu, ale również zmieniać ją w razie potrzeby.

 

Regały ekspozycyjne mogą mieć rozmaite formy. Nasze systemy modułowe to m.in. ścienne lub wolnostojące — jedno lub dwustronne — regały Faro. Umożliwiają dowolne konfigurowanie półek i wieszaków, a do tego pozwalają na ekspozycję dużych grafik (również podświetlanych).

 

Innym typem regałów ekspozycyjnych są modele podium. To doskonały sposób na prezentacje produktów w strategicznych miejscach przestrzeni sklepowej. Takie regały chętnie stosowane są np. na skrzyżowaniach alejek.

 

Wysoką funkcjonalność, a przede wszystkim ogromną swobodę konfiguracji przestrzennej zapewniają regały ekspozycyjne Modular Cube. Konstrukcja składana z sześciennych elementów może przybierać bardzo różne formy. Łatwo wpasować ją w dowolną przestrzeń, a ze względu na minimalistyczny design doskonale wpisuje się właściwie w każdą aranżację.

Materiał

Niezależnie od tego, jakiego typu regały ekspozycyjne do sklepu wybierzemy, zadbać należy o ich właściwą konstrukcję i dobrze dobrane materiały. Surowce, z jakich wykonane są meble, wpływają nie tylko na ich funkcjonalność, ale też na estetykę. Decydują m.in. o maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu czy stabilności, ale też o możliwych sposobach wykończenia i nanoszenia grafik.

 

Regały ekspozycyjne powinny więc być wykonane z mocnych materiałów. Doskonale sprawdzają się konstrukcje stalowe lub aluminiowe, które zapewniają wysoką odporność na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne.

 

Ciekawym rozwiązaniem są nasze regały ekspozycyjne w systemie tkanin napinanych na ramy z profili aluminiowych. Pozwalają one nie tylko na dowolną konfigurację elementów funkcjonalnych, ale też na prezentowanie wysokiej jakości grafik wielkoformatowych, również z podświetleniem.

Efekt wizualny

Regały ekspozycyjne nie są prostymi meblami do magazynowania towaru. Poza funkcjonalnością niezwykle istotna jest też ich estetyka.

 

Regały ekspozycyjne mają prezentować produkt w sposób elegancki, wyrazisty i zwracający uwagę. Jednocześnie sam mebel nie może dominować w aranżacji wnętrza. To produkt ma grać pierwsze skrzypce, a regał ma być dla niego tłem. Nie oznacza to jednak, że powierzchni regału nie można wykorzystać w celach wizerunkowych czy reklamowych. Prezentacja estetycznych grafik pomaga przyciągnąć wzrok klienta. Umieszczone tu logo lub nazwa sklepu wryją się w pamięć i pomogą budować tzw. świadomość marki.

 

Takie grafiki nanosi się różnymi technikami w zależności od materiału, z jakiego wykonano regały ekspozycyjne, jak i oczekiwanego efektu. Tu znów warto przywołać systemy tkanin napinanych. Grafiki drukuje się na specjalnych tkaninach, które wpinane są w aluminiową ramę regału. Ta technologia umożliwia szybkie i bardzo łatwe wymienianie grafik. Pozwala też na podświetlenie ich od wewnątrz, co daje niepowtarzalny i nieosiągalny przy innych konstrukcjach efekt.

 

Wygląd regałów ekspozycyjnych warto też dostosować do asortymentu. I tak np. na produkty ekskluzywne dobrze wybrać nowoczesne konstrukcje o bardzo eleganckim charakterze. Z kolei produkty dla młodzieży warto eksponować w sposób kreatywny, w czym pomogą regały modułowe, które można składać w niebanalne, asymetryczne formy.

 

Odpowiednio dobrane regały ekspozycyjne do sklepu to nie tylko kwestia estetyki czy wystroju wnętrza. To przede wszystkim element skutecznych działań merchandisingowych, które podnoszą sprzedaż.



Commentaires

Aucun post trouvé

Ajouter un avis