Modularico – jedno stoisko na wiele targów

26/01/2026
Modularico – jedno stoisko na wiele targów

1. Problem rynkowy: dlaczego stoiska „jednorazowe” nie mają sensu

Firmy jeżdżą na kilka, a często kilkanaście targów rocznie. Zmieniają się miasta, hale i metraże. A mimo to bardzo często każde wydarzenie oznacza nowe stoisko, nową zabudowę, nowe koszty i ten sam chaos organizacyjny.
Efekt? Wysokie wydatki, presja czasowa, brak spójności wizerunkowej i ciągłe zaczynanie od zera.

Największym problemem nie jest samo stoisko. Problemem jest brak systemu, który pozwala wykorzystać jedną inwestycję wielokrotnie.

W praktyce wygląda to tak: pierwsze targi to stoisko 3×3 m, kolejne wymagają już 6×3 m, a następne 6×6 m albo układu narożnego 3×6 m. Stoisko z poprzednich targów przestaje pasować, nie da się go sensownie rozbudować, a grafiki często nadają się tylko do wymiany.

2. Dlaczego „jedno stoisko na wiele targów” ma sens biznesowo

System modułowy zmienia podejście do targów z projektu jednorazowego w inwestycję wieloletnią. Zamiast każdorazowo budować nowe stoisko, decydujesz się na jeden zakup konstrukcji i wielokrotne użycie tego samego systemu.

W praktyce oznacza to, że korzystasz z jednej bazy, a do kolejnych wydarzeń dopasowujesz ją do powierzchni targowej. Raz dokładasz moduły, innym razem je odejmujesz, ale nie wymieniasz całej zabudowy.

Dzięki temu zyskujesz przewidywalne koszty, brak niespodzianek przy kolejnych targach oraz pełną kontrolę nad tym, co już masz i jak możesz to wykorzystać w przyszłości.

3. Jak to działa w praktyce: wybór modelu i konfiguracja stoiska

Cały proces jest prosty i powtarzalny. Na początku wybierasz model stoiska Modularico: M100 LED, M150 LED albo M50. To jedyna decyzja technologiczna na starcie. Określa ona, czy pracujesz na systemie z podświetleniem LED i jakiej klasy konstrukcję wybierasz, ale nie ogranicza Cię do jednego rozmiaru ani jednego układu.

Następnie podajesz rozmiar stoiska, jaki obowiązuje na danych targach. Może to być 3×3 m, 6×3 m, 6×6 m, układ narożny albo inny metraż wynikający z planu hali. Na tej podstawie przygotowywana jest gotowa konfiguracja stoiska w ramach wybranego modelu.

Przy kolejnych targach nie zaczynasz od nowa. Zmieniasz metraż, a konfiguracja jest odpowiednio modyfikowana w obrębie tego samego modelu. Konstrukcja pozostaje ta sama, zmienia się tylko jej układ.

4. Grafiki – element, który zmieniasz między targami

Konstrukcja stoiska jest inwestycją na lata. Zmiennym elementem jest grafika, bo to komunikat musi być dopasowany do konkretnej imprezy, branży lub produktu. W systemie Modularico grafiki wykonywane są na tkaninach z nadrukiem, które zamawiasz na kolejne targi jako nowe komplety.

Druk, konfekcja i wysyłka grafik realizowane są przez Kreativię. Dzięki temu nie musisz organizować produkcji ani logistyki we własnym zakresie – na kolejne wydarzenie zamawiasz grafiki dopasowane do aktualnej konfiguracji, a konstrukcja zostaje bez zmian.

5. Koszty znane od początku

Już przy pierwszej ofercie znasz koszt konstrukcji oraz koszt tkanin z nadrukiem. Dzięki temu dokładnie wiesz, ile będzie kosztował kolejny komplet grafik na następne targi. Nie ma wycen „od zera” i budżetowych niespodzianek przy każdym wydarzeniu.


6. Scenariusze użycia: to samo stoisko w 3–5 wariantach

Jedną z największych zalet podejścia systemowego jest to, że to samo stoisko może pracować w kilku wariantach, bez zmiany konstrukcji. Zmienia się tylko konfiguracja elementów i grafika, dopasowane do konkretnego wydarzenia.

Wariant A: małe wydarzenie / mała powierzchnia
Na mniejszych targach lub wydarzeniach branżowych stoisko działa w wersji kompaktowej, np. 3×3 m. Wykorzystujesz podstawowy układ, skupiony na czytelnej komunikacji i jednym, głównym przekazie. Konstrukcja zajmuje niewielką powierzchnię, a jednocześnie zachowuje spójny wygląd z większymi realizacjami.

Wariant B: średnie targi / inne ustawienie wejścia
Przy większym metrażu, np. 6×3 m, to samo stoisko może zostać rozbudowane o dodatkowe ściany lub zmieniony kierunek otwarcia. Wejście może być centralne albo boczne, w zależności od układu hali. Nadal pracujesz na tej samej konstrukcji, ale układ przestrzeni daje większą swobodę prezentacji oferty.

Wariant C: większa powierzchnia / inny układ ekspozycji
Na dużych targach, gdzie masz do dyspozycji większą powierzchnię, stoisko może przyjąć formę bardziej otwartej zabudowy, z wyraźnym podziałem na strefy: ekspozycję, rozmowy handlowe, prezentacje. Rozbudowa polega na dodaniu kolejnych elementów w ramach tego samego systemu, bez zmiany podstawowej koncepcji.

Wariant D: narożne / przelotowe / wyspowe
Jeśli układ hali na to pozwala, to samo stoisko może zostać skonfigurowane jako narożne, przelotowe lub wyspowe. Zamiast projektować nową zabudowę, zmieniasz sposób ustawienia elementów i kierunki otwarcia. Konstrukcja pozostaje ta sama, a stoisko nadal zachowuje spójny wygląd z wcześniejszymi realizacjami.

W każdym z tych wariantów pracujesz na jednym systemie, który dopasowujesz do warunków targowych, zamiast budować nowe stoisko dla każdego wydarzenia.



7. Logistyka: przygotowanie, przewóz, magazynowanie

Stoisko Modularico jest przygotowane do pracy targowej nie tylko konstrukcyjnie, ale też logistycznie. Kluczowe jest to, że elementy są pakowane w skrzynię transportową, która porządkuje przewóz i magazynowanie między wydarzeniami.

Pakowanie i transport
Stoisko pakujesz w skrzynię transportową o wymiarach 60×60×260 cm lub 60×60×310 cm. W jednej skrzyni mieści się do 150 kg elementów stoiska. Dzięki temu transport jest przewidywalny: masz stały format, stałą objętość i stały sposób przygotowania do wysyłki oraz magazynowania.

Jak uporządkować elementy, żeby szybciej wdrażać kolejne eventy
Żeby kolejne targi były łatwiejsze niż poprzednie, najważniejsze jest trzymanie jednego schematu: elementy wracają do tej samej skrzyni, w tym samym układzie, a konfiguracja na dane targi jest kompletowana według listy, a nie „z pamięci”. To eliminuje chaos i skraca przygotowania.

Checklista „przed targami / po targach”
Przed targami:
- potwierdzasz metraż i układ,
- kompletujesz konfigurację,
- przygotowujesz grafiki do aktualnej wersji stoiska
- pakujesz całość do skrzyni.
Po targach: weryfikujesz kompletność elementów, odkładasz je z powrotem do skrzyni w stałym układzie i odkładasz skrzynię do magazynu jako gotową bazę na kolejne wydarzenie.

 

8. Typowe błędy przy stoiskach wielokrotnego użycia (i jak ich uniknąć)

Najczęstszy błąd to projektowanie stoiska wyłącznie pod jedną, konkretną halę i jeden metraż. Taka zabudowa działa tylko w jednym układzie, a przy kolejnych targach przestaje pasować. W efekcie zamiast korzystać z jednej inwestycji, za każdym razem trzeba ją „ratować” albo zaczynać od nowa.

Drugim błędem jest traktowanie stoiska jak projektu jednorazowego, nawet jeśli z założenia ma wracać na kolejne wydarzenia. Jeżeli od początku nie zakłada się, że to samo stoisko będzie używane na różnych targach, bardzo szybko pojawiają się ograniczenia przy zmianie powierzchni lub układu.

Trzecim problemem jest brak myślenia o kolejnych etapach użycia stoiska już na starcie. Jeśli stoisko projektowane jest wyłącznie „na teraz”, bez spojrzenia na to, jak będzie wykorzystywane w kolejnych sezonach targowych, potencjał systemu wielokrotnego użycia po prostu się marnuje.

Wszystkie te błędy mają wspólne źródło: brak podejścia systemowego. Gdy stoisko od początku jest zaplanowane jako rozwiązanie na wiele wydarzeń, a nie na jeden termin, te problemy po prostu nie powstają.

8. Dla kogo Modularico ma sens

Modularico ma sens dla każdego, kto uczestniczy w targach więcej niż raz. Niezależnie od branży, skali firmy czy częstotliwości wydarzeń, podejście oparte na systemie wielokrotnego użycia odpowiada na realne warunki rynkowe i regulacyjne.

W czasach rosnącej presji na zrównoważony rozwój, ograniczanie odpadów i ponowne wykorzystanie materiałów, stoiska oparte na ramach i wymiennych tkaninach przestają być alternatywą, a zaczynają być standardem. W wielu krajach europejskich takie rozwiązania są już preferowane przez organizatorów targów, a w części przypadków stają się faktycznym wymogiem.

System Modularico wpisuje się w ten kierunek, ponieważ zakłada:

  • wielokrotne użycie tej samej konstrukcji,
  • wymianę wyłącznie grafiki zamiast całej zabudowy,
  • ograniczenie produkcji jednorazowych elementów.

To rozwiązanie ma sens zarówno dla firm wystawiających się kilka razy w roku, jak i dla tych, które budują długofalową obecność targową. Z punktu widzenia operacyjnego, wizerunkowego i środowiskowego, system wielokrotnego użycia przestaje być wyborem – staje się naturalnym kierunkiem rozwoju stoisk targowych w Europie.

 

9. Podsumowanie

Stoisko targowe nie musi być projektem jednorazowym. W realiach współczesnych targów — różnych metraży, wielu wydarzeń w roku i rosnących wymagań środowiskowych — system wielokrotnego użycia staje się standardem, a nie wyjątkiem.

Modularico pozwala pracować na jednej konstrukcji, która wraca na kolejne targi w różnych konfiguracjach. Zmieniasz układ i grafikę, a nie całe stoisko. Dzięki temu porządkujesz koszty, logistykę i przygotowania, a jednocześnie wpisujesz się w kierunek ECO i regulacje, które coraz wyraźniej kształtują rynek targowy w Europie.

Jedna inwestycja.
Wiele wydarzeń.
Spójność, powtarzalność i realne wykorzystanie stoiska zamiast ciągłego budowania od zera.

Comments

No posts found

Write a review